Poszukiwania górników z kopalni Pniówek zakończone: odnaleziono ostatnie ciało

Poszukiwania górników z kopalni Pniówek zakończone: odnaleziono ostatnie ciało

W sobotę, 21 października, oficjalnie zakończono akcję poszukiwawczą w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Informację o znalezieniu ciała ostatniego z górników, który zaginął w wyniku tragicznego wydarzenia z kwietnia poprzedniego roku, przekazał Tomasz Siemieniec – rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kluczowe były dla ratowników ostatnie chwile operacji poszukiwawczej, kiedy to udało im się odnaleźć siódmego z zaginionych górników. Wydobycie ostatniego ciała było potwierdzeniem niewyobrażalnej tragedii, która miała miejsce w kwietniu 2022 roku.

Mężczyzna został znaleziony na ścianie N-6 w pobliżu kombajnu ścianowego. Po ujawnieniu miejsc położenia ofiary, wydobyto ciało górnika i przetransportowano na powierzchnię, skąd zostało przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach.

Edward Paździorko, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych i operacyjnych, opisał złożoność procedur, które musieli przeprowadzić ratownicy, aby dostać się do poszkodowanego górnika. Wymagało to przebicia się do ściany N-6 z nowo wydrążonej przecinki N-6a, zabezpieczenia skrzyżowania, przewietrzenia wyrobiska oraz demontażu elementów obudowy ścianowej.