Nowe zasady korzystania z autobusów MZK

Nowe zasady korzystania z autobusów MZK

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie wiele miejsc i instytucji dokłada wszelkich starań, aby ich użytkownicy byli w pełni bezpieczni. Do wyjątków nie należy Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu-Zdroju, który również wprowadza nowe regulacje mające na celu zadbanie o bezpieczeństwo pasażerów, a także kierowców autobusów. Jakie kroki podjęło MZK w Jastrzębiu-Zdroju stosunku do swoich pasażerów?

Nowy regulamin MZK obowiązujący od 1 sierpnia bieżącego roku mówi o tym, że każdy pasażer wsiadający do autobusu MZK zobowiązany jest do wsiadania wyłącznie pierwszymi drzwiami. Pozostałe drzwi będą służyły tylko i wyłącznie do wysiadania z autobusów. Skąd taka decyzja? Wiele ignorowało konieczność zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dzięki wsiadaniu pierwszymi drzwiami kierowca będzie mógł skontrolować, czy każdy pasażer stosuje się do tego nakazu. Dodatkową zaletą wynikającą z tego rozwiązania jest identyfikacja podróżnych bez ważnego biletu, a także pojedyncze wpuszczanie pasażerów co pozwoli uniknąć bliskich interakcji między pasażerami.

Czy zasada dotyczy wszystkich pasażerów? MZK zdecydowało, że wyłączanie z obowiązku wchodzenia przednimi drzwiami będą ludzie starsi, którzy mają problem z poruszaniem się, osoby niepełnosprawne, a także rodzice którzy podróżują z dzieckiem w wózku.

Nowy regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.mzkjastrzebie.com oraz w każdym autobusie do wglądu każdego pasażera.

Należy pamiętać, że dalej obowiązują zasady związane z ostrzeżeniami w związku z koronawirusem. Na przystanku powinniśmy zachować odpowiednią odległość, która wynosi minimum półtora metra, a także zasłaniać usta i nos.