Wzmożone kontrole w związku ze wzrostem zakażeń

Wzmożone kontrole w związku ze wzrostem zakażeń

W ostatnich dniach w całym kraju odnotowano ogromne wzrosty zachorowań. Szczególny niepokój budzą wyniki w województwie śląskim. To właśnie coraz większa ilość zakażeń spowodowanych epidemią koronawirusa jest przyczyną aktualnych decyzji rządu.

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że zamierzają egzekwować nakazy takie jak noszenie maseczek w sklepach, autobusach, czy galeriach handlowych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wypowiedział się w mediach, że wzrost zakażeń spowodowany jest nieprzestrzeganiem obostrzeń, które zostały nałożone przez rząd. Chodzi tu między innymi o noszenie maseczek w miejscach zamkniętych, a także przestrzeganie zasad dystansu społecznego nie tylko w sklepach, ale również i punktach gastronomicznych, a także na weselach.

Decyzją rządu w tym tygodniu Inspekcja Sanitarna oraz przedstawiciele Polskiej Policji rozpoczną wytężone kontrole w sklepach i centrach handlowych. Na czym będą polegały te działania? Przede wszystkim będą oni sprawdzać, czy klienci oraz obsługa w sklepach noszą maseczki, a także, czy zasłaniają one zarówno usta, jak i nos.

Wiele osób, które nie posiadają nałożonych na twarz maseczek, tłumaczy ten fakt problemami z oddychaniem, bądź innymi przeciwskazaniami zdrowotnymi, w związku z tym rząd zapowiada zmiany przepisów. Osoby, które nie mogą nosić maseczek ze względów zdrowotnych, będą zobowiązane do noszenia przyłbicy.