Plaga os i szerszeni w Jastrzębie-Zdroju

Plaga os i szerszeni w Jastrzębie-Zdroju

Ostatnie dni przyniosły Strażakom z Jastrzębia-Zdroju dużą ilość interwencji związanych z obecnością gniazd owadów takich jak osy, czy szerszenie. Owady wybierają budynki mieszkalne, elementy placów zabaw, a także inne miejsca, w których mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi.

W dniu 28 lipca strażacy zajmowali się usuwaniem gniazd owadów w aż trzech różnych lokalizacjach. Pierwsza interwencja dotyczyła ul. Podleśnej, gdzie szerszenie założyły swoje gniazdo na wysoki aż 7 metrów na elewacji domu jednorodzinnego. Kolejne gniazdo, tym razem os strażacy usuwali spod dachu domku letniskowego przy ul. Stodoły. Ostatnia interwencja tego dnia związana z owadami w Jastrzębie-Zdroju miała miejsce przy ul. Miarki i również dotyczyła os, tym razem ulokowały się one w kratce wentylacyjnej budynku wielorodzinnego.

Również dzień wcześniej, 27 lipca strażacy zostali powiadomieni, iż na placu zabaw znajduje się gniazdo os. Nieproszeni goście znajdowali się w obudowie huśtawki. To właśnie rodzice przebywający na placu zabaw ze swoimi pociechami zawiadomili o tym fakcie odpowiednie służby. Gniazdo zostało sprawnie usunięte, ku radości dzieci, które mogły powrócić do beztroskiej zabawy na placu zabaw.

Jeśli kiedykolwiek zaobserwujemy gniazdo owadów w naszej okolicy, koniecznie zawiadommy odpowiednie służby. W żadnym wypadku nie próbujmy usuwać go na własną rękę, to bardzo niebezpieczne.

Użądlenie takich owadów jak osa może być śmiertelnie groźne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Po użądleniu może nastąpić wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić nawet do zgonu.