Przez Jastrzębie przeszedł OnkoRejs

Przez Jastrzębie przeszedł OnkoRejs

Wzdłuż granic polski mają miejsce tzw. OnkoRejsy. Rozpoczęła je fundjacja, która za swój cel wzięła edukowanie ludzi na temat nowotworów. Tak się składa, że na szlaku jednego z OnkoRejsów znalazło się również Jastrzębie-Zdrój. Uczestnicy tego wydarzenia pokonali łącznie 100 kilometrów. Oczywiście takie pojedyncze wydarzenia nie są w stanie zmienić oblicza profilaktyki o 180 stopni. Mimo to naprawdę ważne jest, aby promować wiedzę na ten temat.

Czym się zajmuje Fundacka OnkoRejs – Wybieram życie?

Fundacja OnkoRejs – Wybieram życie zajmuje się walką z chorobą ale również wspieraniem osób, które się z nią zmagają. Jej członkowie starają się przekonywać chore osoby, aby mimo wszystko nadal próbowały spełniać swoje marzenia. Organizuje ona wiele wydarzeń, które mają jeden główny cel. Szerzyć wiedzę na temat nowotworów, a w szczególności na temat profilaktyki. Wśród ich materiałów edukacyjnych można znaleźć dużo informacji na temat tego, gdzie i jak często przeprowadzać badania. Bardzo często je ignorujemy, zakładając, że nic złego i tak nam się nie zdarzy. Niestety w momencie, gdy już się dzieje, to zwykle jest za późno. To właśnie profilaktyka jest tym, co może nas uratować, gdyż samo leczenie może być w niektórych przypadkach już niemożliwe. Wiedzą o tym doskonale onkolodzy a także rodziny osób chorych.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Może się wydawać, że przy chorobach najważniejsze jest leczenie. Niestety, na leczenie czasem może być za późno. Zwłaszcza jeśli mówimy o chorobach trudnych do wyleczenia lub nieuleczalnych. Często też bywa tak, że po przejściu ciężkiej choroby, wciąż pojawiają się pewne powikłania. Dopiero wtedy uświadamiamy sobie, że nasze życie już nie będzie takie samo, jak było przed chorobą. Dlatego właśnie najważniejsze jest, aby do choroby w ogóle nie dopuścić. Czy to jest w ogóle możliwe? Oczywiście nie jesteśmy w stanie się stuprocentowo zabezpieczyć. Możemy jednak znacznie zminimalizować ryzyko, jeśli będziemy odpowiednio o siebie dbać i robić okresowe badania. A jeśli już mówimy o dbaniu o siebie, to przy nowotworach musimy pamiętać o takich kwestiach jak rzucenie palenia lub nie wystawianie skóry na słońce przez zbyt długi czas.