Najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju

Najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju

Najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju do zwiedzenia

Jastrzębie-Zdrój jest jednym z najbardziej uroczych miast w regionie. Może nie zaskoczy nas swoim rozmiarem, ale na pewno zaskoczy nas ofertą turystyczną oraz walorami wizualnymi. Znajdują się tu wspaniałe pozostałości po dawnym uzdrowiska a także kilka ciekawych zabytków. Z kolei parki w Jastrzębiu-Zdroju dają idealną okazję na randkę albo rodzinny piknik.

Willa Dąbrówka

willa dąbrówkaWilla Dąbrówka jest dzisiaj hotelem, ale wciąż stanowi piękny widok. Znajduje sie ona w publicznym parku Jastrzębie Zdrój, który znajduje się między ulicami Żeromskiego oraz 3 maja. w tym samym parku spotkamy nie tylko słynną willę, ale też ciekawe okazy drzew takie jak dąb szypułkowy czy różanecznik jest to cały czas jedno z ulubionych miejsc wszystkich spacerowiczów oraz turystów. Można tutaj odpocząć od hałasu i na nowo zakochać się w przyrodzie, jaką oferuje to skromne miasto. Najlepiej wziąć ze sobą kawę lub herbatę do termosu i z tym gorącym napojem przejść się po parku. Wrażenia niezapomniane, zwłaszcza jeśli mamy w planach zrobić sobie kilka zdjęć na pamiątkę.

Inhalatorium

inhalatoriumGdy wybierzemy się do Parku Zdrojowego, to znajdziemy tam jedno bardzo ważne miejsce. Chodzi o inhalatorium solankowe, które znajduje się niedaleko rzeźby Tańczącej Pary. Pierwotny budynek niestety nie przetrwał próby czasu, ale współczesny jest jego wierną rekonstrukcją. Solankę z Zabłocia wydobywa się już od 1892 roku, a pochodzi ona z odwiertu Korona. Solanka to nic innego jak naturalny surowiec, który charakteryzuje się bardzo dużymi właściwościami leczniczymi. Wykorzystuje się go do pielęgnacji urody i podtrzymywania zdrowa. Można go użyć nie tylko w inhalacji ale też dodać do kąpieli. Mamy tu do czynienia z czymś, co wyróżnia Jastrzębie-Zdrój na tle podobnych miejscowości na całym świecie. Chodzi o zawartość jodu, który dochodzi nawet do 140 mg/litr. Na całym świecie istnieje wiele uzdrowisk, gdzie można inhalować się jodem, ale w mało którym jest go aż tak dużo. Solanka, którą tu znajdziemy gwarantuje nam również wysoką zawartość magnezu i wapnia. Warto wspomnieć też o chorobach, jakim mogą zapobiegać regularne inhalacje solanką. Są to zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli, astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy czy chociażby pylica płuc. Można więc przyjąć, że jastrzębianie nie należą do szczególnie chorowitych.

Najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju dla miłośników zabytków

dom uzdrowiskowy

Ach, zabytki. Czyż może być lepszy powód odwiedzania starych miast niż chęć zapoznania się z ich historią? Każdy z nich może opowiedzieć nam coś zupełnie nowego, o czym nawet nie myśleliśmy. Owszem, możemy o tych rzeczach poczytać w książce, albo dowiedzieć się z filmu dokumentalnego, a jednak decydujemy się zobaczyć je na żywo. Dlaczego? Powód jest taki, że same suche fakty nie oddadzą nam tego wrażenia obcowania z historią. Dopiero jak sami zobaczymy zabytkowy budynek, to jesteśmy w stanie sobie uświadomić, jak wielkie znaczenie on miał i jak zdolni musieli być architekci, którzy go zaprojektowali. Jest to tylko kilka z powodów, dla których z wielką chęcią przyglądamy si zabytkom i wybieramy je jako docelowe miejsca naszych wycieczek.

Dom Zrojowy

Dom zdrojowy był ważnym miejscem już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Występowały tu takie gwiazdy jak Irena Jarocka i Krystyna Janda. Tutaj też odbywały się liczne imprezy i dancingu. Jest to jeden z tych nielicznych zabytków, które pełnią swoją pierwotną funkcję aż do dziś. To właśnie on jest niezastąpioną wizytówką miasta, czego dowodem jest jego obecność na praktycznie wszystkich wizytówkach i magnesach. Dom zdrojowy to jedno z tych miejsc, które udowadniają, że zabytki w Jastrzębiu-Zdroju są bezwzględnie warte odwiedzenia.

Sanatorium im. Józefa Piłsudskiego

Sanatorium im. Józefa Piłsudskiego znajduje się przy ul. Tadeusza Kościoszki 14. Nie bez powodu wybrano słynnego marszałka na patrona tego obiektu. W końcu postawiono go z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Ostatnimi laty mogliśmy być świadkami wielu uroczystości związanych z niepodległością Polski, czemu nie ma się co dziwić, bo była to setna rocznica. Wśród tego, co warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju, to miejsce zasługuje na wyjątkowe uznania. Sanatorium to jednak powstało dużo wcześniej, ponieważ mowa tu o 10-tej rocznicy czyli roki 1928. Robi wrażenie, prawda? Miasto starało się w ten sposób oddać hołd ojczyźnie, która musiała przechodzić bardzo wiele w trakcie swojej historii. Wiadomym jest, że postawienie jednego budynku niewiele tak naprawdę zmienia, ale przecież chodzi tutaj o symbol. A rok 1918 jest zdecydowanie jednym z najważniejszych symboli, jakie zna polski patriotyzm.

Dwór obronny w Bziu

Dwór znajduje się dzisiaj przy ulicy klubowej i to jedyna fortalicja w tym regionie, którą udało się zachować. Wybudowano ją na początku siedemnastego wieku, a styl architektoniczny, jaki podczas budowy wykorzystano, to późny renesans. Jego lokacja znajdowało się między Bziem Średnim i Bziem Dolnym, a właścicielami ziemi była rodzina Rostków. Jeśli spojrzymy na budynek z lotu ptaka, to zauważymy, że ma on prostokątny kształt, a znajduje się na nim ryzalit (swoją drogą ułożony niesymetrycznie). Do tego przy budynku znajduje się przybudówka a także dekoracyjna elewacja. Na liście zabytków pojawił się już w 1966 roku, a dzisiaj jest przede wszystkim obiektem turystycznym. W okolicy znajduje się też park dworski a także stare dęby. Właśnie dla takich zabytków warto zwiedzać najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju.

Kościół pw. św. Barbary i Józefa

Kościół pw. św. Barabry i Józefa to jeden z najciekawszych zabytków Jastrzębia-Zdroju. Zachwyca nas nie tylko swoją architekturą, ale jest również bardzo ważny dla wiernych. Spójrzmy najpierw na architekturę tego miejsca. Znajduje się tam chór z niewielką drewnianą balustradą, do którego prowadzą drewniane schody. Wrażenie robi również ołtarz do pary z zabytkową amboną, pochodzącą z XIX wieku. Znajdują się na niej obrazy ewangelistów a także Marii z Dzieciątkiem Jezus. Wszystkie te zdobienia pochodzą z tego samego okresu. Ważne jest też to, że to najstarszy ze wszystkich kościołów w Jastrzębiu-Zdroju. Wzmianki o nim pochodzą jeszcze z XV wieku, a żeby być bardziej precyzyjny, najstarszą datujemy na rok 1447. Istnieją pewne przypuszczenia, że tak naprawdę powstał jeszcze w XIV wieku, choć najprawdopodobniej nie znajdziemy na to bezpośredniego potwierdzenia. W latach 50-tych ubiegłego wieku ludzie zaprzestali uczęszczać do tej świątyni, ponieważ w tym okresie powstała nowa (tym razem murowana) w Jedłowniku. Dekadę później zdecydowano się odnowić kościół i wierni znów zaczęli przychodzić tam na nabożeństwa.

Muszla Koncertowa

Muszla koncertowa ma już kilka ładnych lat. Jej świetność to oczywiście szalone lata 20-te i przez wiele lat była jedynie elementem uzdrowiska. Ale to właśnie na niej odbywało się bardzo wiele koncertów. Jej rozrywkowa funkcja to tak naprawdę nie wszystko. Spójrzmy na ten zabytek od strony artechtonicznej. Jest to łuk triumfalny, mający trzy arkady, gdzie każdą wspierają dwie pary kolumn. Między rokiem 1998 a 2020 przechodziła kilka poważnych remontów. Swoją ważną rolę odegrała też w czasach PRL-u, gdy wykorzystywano ją jako trybunę do ważnych uroczystości o charakterze państwowym. Ta i inne atrakcje w Jastrzębiu-Zdroju przyciągają co roku rzesze turystów, chcących spędzić miło i przyjemnie czas. Zwłaszcza latem, gdy młodzież może odpocząć od szkoły, a dorośli już sobie zarezerwowali urlopy.

Najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju do sesji zdjęciowej

pamiątkowe zdjęciaPo co robić zdjęcia, skoro wspomnienia są najlepszymi pamiątkami? Chociażby po to, żeby tę naszą pamięć choć trochę pobudzić. Czasami to właśnie spojrzenie na zdjęcie pozwala nam przypomnieć sobie piękne chwilę, które spędziliśmy razem z przyjaciółmi, albo ukochaną osobą. Nawet jeśli wspomnienia cenimy sobie dużo bardziej niż zdjęcia, to wciąż nie powinniśmy podważać ich wartości. Są one bardzo ważnymi pamiątkami, które przypominają nam świetne moment w życiu. Są jednak i inne powody, aby zrobić sobie dobre zdjęcie. Czasami potrzebujemy zdjęcia profilowego na Facebooka, a czasami chcemy po prostu pochwalić się kunsztem artystycznym, gdy sami zajmujemy się fotografią. Są takie miejsca w Jastrzębiu-Zdroju, które przyciągają wielu fotografów i osoby, pragnące mieć swoją własną profesjonalną sesję zdjęciową. Zastanówmy się chwilę nad tym, gdzie w Jastrzębiu-Zdroju zrobimy dobre zdjęcia. Oczywiście najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju są świetnymi sceneriami i warto rzucić na nie okiem.

Lokalne zabytki to najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju do zrobienia sobie zdjęć

Wspomnieliśmy przed chwilą o bardzo ciekawych zabytkach Jastrzębia-Zdroju. Nie należy ich jednak traktować wyłącznie jako obiekt do zwiedzenia. Warto też skupić się na samych walorach wizualnych oraz na tym, co one oznaczają dla nas. A nasz zysk jest tutaj naprawdę duży, bo możemy wrócić do domu ze wspaniałymi zdjęciami. Wyobraźmy sobie chociażby taki budynek jak muszla koncertowa czy dom zdrojowy. Wyglądają one dobrze nie tylko na pocztówkach, ale powinny się też świetnie prezentować na naszych własnych zdjęciach. Później wsadzimy je do albumu i będziemy wspominać przez długie lata. No chyba, że nie chcemy ich wywoływać, tylko wolimy przechowywać zdjęcia na dysku twardym komputera. Wtedy też nie ma się czym przejmować, bo po prostu będą one tam bezpieczne. Będą mogły nam posłużyć jako tapeta na naszym ekranie albo jako zdjęcie w tle na Facebooku. W dzisiejszych czasach mamy naprawdę wiele możliwości.

Pijalnia wód

Pijalnia wód to jedno z najbardziej malowniczych miejsc Jastrzębia-Zdroju. Każdy mieszkaniec okolicznych terenów rozpozna ten uroczy budyneczek na pierwszy rzut oka. Jego ośmioboczny kształt może się kojarzyć z orientem i jest to bardzo dobry trop. Nawiązanie do chińskich stylów było tutaj celowe. Zrobienie sobie zdjęcia na jego tle może być świetnym pomysłem, jeżeli zależy nam na tym, aby obraz za nami był jednocześnie przepiękny i skromny. Najlepiej to miejsce wygląda podczas tak zwanych złotych godzin czyli z samego rana oraz podczas zachodu słońca. O tej porze każde zdjęcie wygląda dużo lepiej. Oczywiście dzisiaj mam do dyspozycji Photoshopa, więc wcale nie potrzebujemy aż tak wielu czynników zewnętrznych. Ale dla osób, które cenią sobie naturalny urok ta pijalnia wód będzie idealną scenerią do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.

Najpopularniejsze miejsca w Jastrzębiu-Zdroju na randkę

Wszyscy pamiętamy to uczucie pierwszych randek. Mocniejsze bicie serca, podwyższone tempo i uczucie gorąca w głowie. Pamiętamy też, że każda taka randka zasługuje na odpowiednie miejsce. Oczywiście spacer po bezdrożach bez planu też może się okazać świetnym pomysłem, ale nie zawsze nasze zdolności improwizacyjne zaprowadzą nas do sukcesu. W wielu sytuacjach liczy się dobry pomysł i sumienna realizacja go. Czasem wystarczy łono natury, czasem wybierzemy restaurację, a jeszcze innym razem pójdziemy na lodowisko. Od czego zależy wybranie dobrego miejsca randki? Na to nie ma jednej odpowiedzi, bo dużo zależy od osobowości. Gdzie indziej pójdziemy, gdy jesteśmy szalonymi imprezowiczami, a gdzie indziej, gdy wolimy spokojny sposób spędzania czasu. Jeśli to są nasze pierwsze randki to dobrze pójść w miejsce, gdzie będziemy mogli lepiej się poznać. W takie, gdzie nikt nie będzie mógł nam przeszkodzić. Jeśli jednak są to nasze kolejne z rzędu randki czy nawet rocznice, to wtedy mamy lepsze pole do manewru jak chodzi o dopasowanie spotkania do konkretnej osoby.

Kawiarnia Central Park

randka

Kawiarnia Central Park to wspaniałe miejsce na spędzenie miłego czasu we dwoje. Miejsce to ma duże znaczenie historyczne, bo to tutaj znajdowała się słynna jastrzębska pijalnia wód. Dzisiaj nie dostaniemy w niej życiodajnej Jastrzębianki, ale to nie powinien być dla nas żaden problem. Dostaniemy tutaj inne napoje takie jak po prostu kawa. Jeżeli razem z naszą drugą połówką lubimy chodzić na kawę, to nie zastanawiajmy się dłużej, tylko lećmy do kawiarni Central Park. Tam możemy spędzić nawet i kilka godzin, bo samo nasycenie się kawą  to nie wszystko, co oferuje nam to miejsce. Najbardziej liczy się tu atmosfera, której nie da się w żaden sposób zignorować. Uroczo ozdobione ściany, wygodne fotele i nastrojowa muzyka. Czy można chcieć czegoś więcej? Jeśli lubimy grać w planszówki i karcianki, to atmosfera tego miejsca jest idealna, aby rozegrać sobie krótką (lub nieco mnie krótką) partię.

Park Zdrojowy

A może po wypiciu kawy mały spacer po parku? Kwitną tu pachnące kwiaty, rosną wysokie drzewa, a do tego słychać ćwierkanie ptaków. To z pewnością dużo lepsza alternatywa od siedzenia przed monitorem i oglądanie serialu. Możemy tu naprawdę poobcować z naturą i przez chwilę poczuć się wolny od typowego miejskiego życia. Nie trzeba chyba wspominać, że przyroda sprzyja romantycznym nastrojom. Zwłaszcza jeśli wśród tej bujnej roślinności rozłożymy koc i otworzymy kosz piknikowy. A jeśli nie jesteśmy głodni, to możemy się po prostu położyć i wsłuchać w szum wiatry i odgłosy skromnej okolicznej fauny. Jeśli wciąż nie wiemy, co robić w Jastrzębiu-Zdroju, to wybranie się do Parku Zdrojowego staje się naszym obowiązkiem.