Krwawe zamieszki w Bagdadzie. Padły ofiary

Krwawe zamieszki w Bagdadzie. Padły ofiary

Krwawe zamieszki w Bagdadzie. Padły ofiary

Krwawe zamieszki w Bagdadzie rozpoczęły się wczoraj, 25 maja 2021 r. Z początku był to zwykły protest przeciwko bezkarności proirańskiej milicji. Zebrały się dziesiątki tysięcy mieszkańców, którzy chcieli okazać sprzeciw. Wobec tych mieszkańców zastosowano środki przymusu z użyciem broni palnej.

Sytuacja w Iraku doszła do bardzo drastycznego momentu. Już od dwóch tygodni sytuacji jest bardzo niespokojna, a wszystko zaczęło się od zabójstwa Al-Wazaniego. Był to jeden z działaczy, sprzeciwiających się wpływom Iranu w Iraku. 10-maja osoby protestujące podpaliły budynek irańskiego konsulatu. Sympatyzujące z Iranem milicje strzelały do demonstrantów ostrą amunicją.

Protesty w całym Iraku

Mimo tego rozlewu krwi nie udało się spacyfikować protestujących. Wręcz przeciwnie protesty rozlały się na inne irackie miasta. 25 maja do Bagdady przyjechało bardzo wielu Irakijczyków, którzy nie zgadzają się na wpływy Iranu. Kilkudziesięciotysięczny tłum pojawił się wkrótce na samym Placu Tahrir.

Siły porządkowe postępując z protestującymi bardzo brutalnie. W użyciu jest ostra amunicja, a ludzie giną na ulicy. Między Irakiem a Iranem wiele razy dochodziło do sporów. Chociaż nam, Europejczykom, te państwa mogą się wydawać podobne, to są między nimi znaczne różnice. Chociażby etniczny, gdyż Irak zamieszkują w większości Arabowie, a Iran należy do Persów. Oznacza to więc odmienny język, odmienną politykę i odmienne obyczaje.