Czy w Katowicach powstanie autostrada rowerowa?

Czy w Katowicach powstanie autostrada rowerowa?

Czy w Katowicach powstanie autostrada rowerowa?

Czy w Katowicach powstanie autostrada rowerowa? Pojawiły się pomysły, aby połączyć Katowicki Park Leśny, Centrum Przesiadkowe Brynów oraz Giszowiec welostradą. Grunty, na których ma się pojawić ta trasa, należą do spółki CTL Maczki-Bór. W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się przetarg na realizacje tego projektu. Welostrada ta ma być jedynie częścią większego projektu, którego celem jest połączenie tych odcinków miasta.

Droga rowerowa będzie stanowić aż 4,2 km odcinka, o którym mowa. Ma być to bezpieczne oraz wygodne połączenie zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych. Wzdłuż welostrady ma wszak pojawić się chodnik oraz mała architektura. Według planów budowa ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

– Pod koniec 2020 roku mieliśmy w Katowicach blisko 180 km tras, w tym roku powstanie ponad 13 km kolejnych, a docelowym planem jest połączenie wszystkich dzielnic miasta komfortowymi drogami rowerowymi z centrum – podaje prezydent Katowic Marcin Krupa

Zostaw auto i wsiadaj na rower!

Rower jest dużo zdrowszą alternatywą samochodu. Oczywiście nie wszędzie da się nim swobodnie dojechać, więc jeśli planujemy dłuższe wyjazdy, to może być mały problem. Są osoby, które na rowerze pokonują dziesiątki lub setki kilometrów. Wiele z nich robi sobie postoje a nawet noclegi pod gołym niebem. Nie jest to jednak opcja dla każdego i pozwolić sobie na to mogą tylko najbardziej zapaleni rowerzyści, zwłaszcza ci w dobrej kondycji fizycznej.

Dużo łatwiejszą sytuację mamy, jeśli poruszamy się w obrębie miasta. Jeśli pracujemy w tym samym mieście, w którym mieszkamy, to dobrze jest pomyśleć nad przerzuceniem się na rower. Czasem wsiadamy do samochodu po prostu z przyzwyczajenia. Jest to naszą rutyną, że musimy rano wstać, wsiąść za kółko i jechać do pracy. A co gdyby tak się przesiąść na rower? Gdyby złapać za kierownicę, ale inną. Nie taką okrągłą, tylko taką z dwoma rączkami. Musimy wtedy także zmienić napęd, gdyż zamiast silnika, musimy użyć naszych nóg. Ale czy to rzeczywiście wada?

Każdemu z nas potrzeba trochę ruchu, zwłaszcza jeśli wykonujemy siedzącą pracę. Warto jest wtedy chociaż raz dziennie wyjść na spacer, porobić ćwiczenia fizyczne albo właśnie pojeździć na rowerze. Jeśli zdecydujemy się na rower, to taka droga do i z pracy może być naszą dzienną dawką ruchu fizycznego. Taka rutyna ma bardzo dobry wpływ na nasze płuca, mięśnie oraz pracę serca.