Europejska Stolica Kultury 2029: Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg wśród wybranych

Europejska Stolica Kultury 2029: Katowice, Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg wśród wybranych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesor Piotr Gliński, podczas konferencji prasowej wyraził swoje zadowolenie z różnorodności miast starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Cieszył się, że do rywalizacji stanęło aż dwanaście aglomeracji. W trakcie tego spotkania Suvi Innila, przewodnicząca Panelu Ekspertów, ogłosiła wyniki pierwszego etapu selekcji. W tym etapie z konkursu odpadło miasto Jastrzębie-Zdrój.

Cztery miasta zostały wyselekcjonowane przez panel ekspertów jako potencjalne kandydatki do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury: Katowice (reprezentujące całą Metropolię), Lublin, Bielsko-Biała oraz Kołobrzeg. Tytuł ten jest przyznawany od 1985 roku na mocy inicjatywy greckiej minister kultury Meliny Mercouri.

Inicjatywa ta ma na celu promowanie i ochronę różnorodności kulturalnej na terenie całej Europy. Minister Gliński podkreślił znaczenie tej inicjatywy w kontekście obecnych zmian i obserwacji dotyczących Unii Europejskiej. Według niego, ochrona i promowanie różnorodności kulturowej stanowi wartość nadrzędną, która jest szanowana przez UE. Profesor Gliński zapowiedział, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązuje się do wsparcia tych projektów, jak było to robione osiem lat temu. Wyraził przekonanie, że zwycięskie miasto powinno otrzymać wsparcie finansowe z budżetu państwa.