Czy przydomowa oczyszczalnia jest na pewno eko?

Czy przydomowa oczyszczalnia jest na pewno eko?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to mądra inwestycja, bo jej zalety widoczne są w wielu aspektach, także w kwestii ochrony środowiska. Na pytanie zawarte w tytule, odpowiemy zdecydowanie twierdząco – tak, przydomowe oczyszczanie są eko, za czym idą korzyści finansowe!

Liczby nie kłamią

Polacy coraz bardziej przekonują się do inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków, co pokazują chociażby statystyki za rok 2017. Działało ponad 233 tysiące tego typu instalacji, co w porównaniu z 2014 rokiem oznaczało wzrost o prawie 51 tysiące! Jak widać, to bardzo dużo, a w kolejnych latach ten wynik się jeszcze polepszył. To zresztą nie dziwi, bo korzyści z posiadania tego rodzaju oczyszczalni jest wiele, a co najważniejsze finansowe zalety idą w parze z ekologicznymi. Można więc powiedzieć, że to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym. Podajmy konkrety!

Niskie koszty eksploatacji to ulga dla portfela i środowiska

Każdy, kto siedzi w temacie przydomowych oczyszczalni, nie może nie zwrócić uwagi na fakt, jakie to rozwiązanie zapewnia oszczędności i komfort. Przykład pierwszy z brzegu – oczyszczalni nie trzeba, tak jak szamba, opróżniać co miesiąc! Zakładając, że ta usługa kosztuje od 150 do 500 złotych (zależy to m.in. od wielkości szamba i lokalizacji), to w skali roku trzeba się przygotować na bardzo duże koszty. Inwestując w przydomową oczyszczalnię ścieków, nie musimy się o to martwić, gdyż dmuchawa niezbędna do działania pobiera bardzo mało prądu, wywóz odpadów zaś odbywa się rzadko – w 9- lub 12-miesięcznych odstępach.

Korzyści na każdym poziomie

To więc nie tylko ogromne oszczędności w zakresie eksploatacji, ale i duża ulga dla środowiska naturalnego, bo przecież niskie zużycie energii i rzadki wywóz odpadów, a więc mniejsze zużycie paliwa, to realne eko korzyści! Z jednej strony bardzo szybki zwrot z inwestycji, bo już nawet po trzech latach, z drugiej świadomość, że przez nasze działania przyczyniamy się do lepszego dobrostanu środowiska. 

Woda na wagę złota – zatroszczmy się o to

Ale to nie wszystko, bo korzyści płynące z montażu przydomowej oczyszczalni ścieków widoczne będą również w rachunkach za wodę. A to dlatego, że odzyskana w ten sposób woda ma 2 klasę czystości, więc można ją bez przeszkód ponownie wykorzystać, na przykład w ogrodzie, podlewając rośliny lub trawniki. Jej wykorzystanie jest też pozytywne pod tym względem, że nie musimy korzystać z wody z kranu, co ma szczególnie znaczenie w czasie coraz częściej występujących susz. Nie mówiąc już o tym, że zużycie mniejszej ilości wody to duże oszczędności dla domowego budżetu. Z tego względu też nie ma przypadku w tym, że na znaczeniu zyskują inne proekologiczne rozwiązania, takie jak zbiorniki na wodę deszczową.