Co warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju?

Co warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju?

Co warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju?

Jastrzębie-Zdrój to bardzo urocze miasto, które dawniej słynęło z pijalni leczniczej wody. Również współcześnie jest warte odwiedzenia ze względu na swoje klimatyczne zabytki i ulicy. Jeśli jednak nie wiesz nic a nic o tym mieście i nie wiesz, gdzie zacząć zwiedzanie – bez obaw. Poniżej prezentujemy kilka sugestii co do miejsc, które warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju.

Jastrzębie-Zdrój – co warto zwiedzić latem?

Wybieramy się na letnią wycieczkę? To oznacza, że nie będzie nam się chciało przesiadywać we wnętrzu jakiegoś budynku tylko po to, żeby z utęsknieniem patrzeć na słoneczną pogodę za oknem. I wcale nie musimy! Poniżej omówimy sobie kilka miejsc, jakie warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju latem.

Ulica 1 Maja – zwiedzanie Jastrzębia-Zdroju

Zwiedzanie Jastrzębia-Zdroju najlepiej zacząć od Ulicy 1 Maja, choć tak naprawdę nie jest to konieczne. Dlaczego? Bo i tak prędzej czy później tam zawędrujemy. Ulica ta jest niekwestionowaną wizytówką miasta i nikt nie śmiałby zaprzeczyć, że jest ona czymś, co warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju, zwłaszcza w lecie, gdy pogoda dopisuje.
Jeśli zaczniemy zwiedzać Jastrzębie-Zdrój w tym miejscu, to zauważymy, że do każdego z ciekawych miejsc, w tym zabytków, mamy równie blisko. Stamtąd trafimy między innymi do Parku Zdrojowego, który powinien być pozycją obowiązkową na planie naszej wycieczki.

Co warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju, jeśli kochamy wodę?

Jeśli uwielbiamy pływać, albo po prostu pluskać się w wodzie, to wycieczka do Jastrzębia-Zdroju latem powinna być strzałem w dziesiątkę. Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego to świetny pomysł na spędzenie czasu w weekend. Skąd możemy wiedzieć, że jest to naprawdę miejsce warte zwiedzenia w Jastrzębiu-Zdroju? Niech jedną z przesłanek będzie Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego, jaką ośrodek dostał w 2019 r. w kategorii „przestrzeń publiczna”. Jest tu tak naprawdę nie tylko park wodny, ale także amfiteatr, w którym miasto organizuje różne wydarzenia.

Jest miejsce, które warto odwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju, bez względu na to, ile mamy lat. Odnajdą się tam zarówno najmłodsi, którzy potrzebują dużo ruchu fizycznego, jak i seniorzy, którym przyda się trochę odpoczynku. Miejsce to odwiedzają chętnie nie tylko jastrzębianie, ale i wielu przyjezdnych. Chcesz wiedzieć, co ich tam przyciąga? Jest tylko jeden sposób, żeby się o tym dowiedzieć – trzeba odwiedzić to miejsce samemu.

basen w jastrzębiu-zdroju

Kąpielisko „Zdrój” – park wodny, który warto odwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju

Oprócz Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego mamy do dyspozycji Kąpielisko „Zdrój”. Ten basen powstał już w latach 30. Ubiegłego wieku, choć nie zachował się w swojej dawnej postaci. Od tamtego czasu był on wielokrotnie remontowany, ale to jest zdecydowany plus. Kto chciałby wchodzić do zaniedbanego basenu? Na pewno nie ktoś, dbający o swój komfort i higienę.

Ten basen w Jastrzębiu-Zdroju jest otwarty między godziną 10.00 a 18.00, a cena biletów waha się między 5 a 9 zł. Dzięki specjalnej uldze dzieci do lat 3 mogą znajdować się na terenie basenu za darmo. Jest to więc kolejny argument za tym, aby jak najprędzej się tam udać i spędzić weekendowe popołudnie.

Co zjeść w Jastrzębiu-Zdroju?

Jeśli zastanawiamy się, gdzie zjeść w Jastrzębiu-Zdroju, to odwiedzając tę zabytkową ulicę, sami odpowiemy sobie na pytanie. Znajdziemy tam całą masę kawiarni i restauracji, więc nie musimy się martwić, że wrócimy do domu głodni i spragnieni. Jednym z miejsc, na jakie na pewno trafimy jest restauracja Stary Zdrój. Na pewno spodoba nam się wystrój tego miejsca, a zwłaszcza jego murowane elementy. Jest to bardzo przytulne miejsce, gdzie możemy zjeść dobry obiad w miłej atmosferze.

Inną restauracją, którą warto odwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju, jest Restauracja Zdrojowa, znajdująca przy ul. 1 maja 28. Dobrym pomysłem jest wybrać się tam na wieczorny posiłek, po całym dniu zwiedzania. Lokal jest czynny do godziny 22:00, a zatem nie musimy się obawiać, że ktoś zamknie nam drzwi przed nosem. Znajdziemy tam szeroką ofertę dań dla wszystkich, więc warto pomyśleć o tym miejscu, jeśli zdecydowaliśmy się na zwiedzanie Jastrzębia-Zdroju całą rodziną.
Zaraz przy Ulicy 1 Maja znajduje się Park Dąbrówka. Dlaczego o nim wspominamiy Dlatego, że znajduje się tam bardzo przyjemna Restauracja Parkowa. Znajdziemy tam danie w różnych kategoriach cenowych oraz nawiązujących do różnych tradycji kulinarnych. Jeśli jesteśmy fanami kuchni polskiej, to na pewno chętnie odwiedzimy tę restaurację i zamówimy miskę żurku.

Pijalnia wód – Miejsce, które warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju

Pijalnia wód to coś, co konieczne trzeba zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju. Dawniej było tu uzdrowisko, gdzie ludzie przychodzili, aby napić się życiodajnej wody. Miejsce to jest jednym z bardziej charakterystycznych w całym mieście, gdyż nie przypomina typowej europejskiej architektury. Inspiracji należy szukać całkowicie gdzie indziej, a chodzi tu o chińską pagodę, do której nawiązuje wygląd budowli.

Dzisiaj miejsce to nie jest już uzdrowiskiem, ale to nie znaczy, że nie zaliczy się ono do lokacji, jakie warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju. Wręcz przeciwnie. Wybranie się na spacer w pobliżu tej skromnej konstrukcji to świetny sposób na niedzielne popołudnie. Zwróćmy uwagę również na bardzo przyjemną scenerię, którą stanowią wysokie drzewa. Możemy więc być pewni, że czeka nas tam cisza, spokój i naturalny zapach roślin. Polecamy wybrać się tam latem, gdyż to właśnie cień drzew da nam ukojenie podczas upału.

Jastrzębie-Zdrój – gdzie wypić kawę?

kawa jastrzębie-zdrój

Dzisiaj w miejscu pijalni wód znajduje się kawiarnia o nazwie Central Park. Wypicie kawy w środku parku to bardzo dobry sposób na relaks. Usiądźmy więc wygodnie i napijmy się mocnej czarnej kawy albo lżejszego latte. Gdy wysoka temperatura staje się nieznośna, pojawia się dla nas wybawienie. Central Park ma nam do zaoferowania również lody o różnych smakach. Jeśli zastanawiamy się, co zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju z dziećmi, to jest idealne miejsce. Nie znaczy to jednak, że nie ma tu ofert tylko dla dorosłych. Szeroki wybór piw i drinków powinien zadowolić każdego dorosłego turystę.

Zabytki, które warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju

Każde miasto ma jakieś pozostałości po swojej przeszłości. Jedne miasta mają ich więcej a inne mniej i choć Jastrzębie-Zdrój zaliczy się do tych, to nie znaczy, że nie są one godne uwagi. Wręcz przeciwnie – poniżej podajemy kilka zabytków, które warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju.

Dwór obronny w Bziu

Jeśli interesują nas dawne budowle obronne, to musimy odwiedzić ten dwór. Osoby interesujące się wzystkimi epokami historycznymi prawdopodobnie uznają, że jest to stosunkowa nowa budowla. Faktycznie – nie mówimy tutaj o zamczysku sięgającym czasów średniowiecza a o późnorenesansowym dworku, który powstał w okolicach XVII wieku. W tym rejonie znajdowały się dwie osady: Bzie Dolne oraz Bzie Średnie. Ten dwór obronny został wybudowany dokładnie pomiędzy nimi. Jeśli zaplanowaliśmy zwiedzanie Jastrzębia Zdroju latem, to bierzmy do ręki lody, zakładajmy czapkę z daszkiem i lećmy zobaczyć zabytkową budowlę obronną.

Ten zabytkowy budynek, który koniecznie trzeba zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju, ma bardzo ciekawą historię. Bardzo często zmieniał on swoich właścicieli, z których najbardziej znana jest rodzina Rostków. Jednak po śmierci ostatniego dziedzica tego rodu zaczęły się problemy w kwestii tego, kto powinien posiąść tę posiadłość na własność. Ostatnią osobą, która mogła poszczycić się prawem własności dworu obronnego w Bziu był Fryderyk Thau. Po drugiej wojnie światowej budowla stała się już własnością państwa.

Zabytki w Jastrzębiu-Zdroju – dalsze losy dworu

Kiedy już dwór obronny w Bziu stał się własnością państwa, powstała w nim placówka medyczna. Udało się w nim także otworzyć przedszkole, ale to jeszcze nie koniec jego funkcjonalności. Do dzisiaj działa w nim kilka instytucji, mimo jego zabytkowego statusu. Jeśli już o statusie mowa, to dwór wpisano na listę zabytków w roku 1966 r., ale niestety nie możemy go dzisiaj zwiedzać. Nie powinno nas to jednak smucić, ani zniechęć do odwiedzenia tego miasta. Nadal jest to zabytek, który warto zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju i powinniśmy pamiętać o nim podczas tworzenia listy podróży.

Zwiedzanie Jastrzębia-Zdroju rowerem

żelazna trasa rowerowa jastrzębie-zdrójKiedy pogoda dopisuje, najlepiej zaznać trochę sportu. Wiele osób w tym celu wsiada na swój ulubiony jednoślad i pedałuje, ile sił w nogach, choć lepsza od pędzania na zawał jest oczywiście jazda umiarkowana z umiejętną zmianą przerzutek i kontrolą zmęczenia. Skoro wiemy już, co zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju, to zastanówmy się nad tym, jakiego środka transportu do tego zwiedzania użyć. Jest tylko jedna poprawna odpowiedź: roweru!

Oczywiście, jeśli mieszkamy kilkanaście, kilkadziesiąt albo nawet kilkaset metrów od tego miasta, nie musimy wykorzystywać całej swojej energii na dojazd tam. Spakujmy więc nasze rowery do auta i wyciągnijmy je dopiero, jak już będziemy na miejscu. Jak przewozić rowery samochodem? Możemy po prostu spakować je do bagażnika, ale ma to swoje wady. Jest duże ryzyku, że po takim transporcie nasz bagażnik będzie po prostu brudny. Także rower może na tym ucierpieć, jeśli porysujemy go o inne przedmioty znajdujące się w naszym aucie. Inną opcją jest użycie specjalnego mocowania do rowerów na bagażniku. Podczas takiego transportu rower stoi stabilnie i można go łatwo i bezpiecznie przewieźć w wybrane miejsce. Jest on jednak wtedy podatny na różne czynniki atmosferyczne, a mało kto ma ochotę patrzeć, jak jego rower rdzewieje po ulewie.

Co warto zwiedzić w Jastrzębiu-Zdroju podczas jazdy rowerem?

W Jastrzębiu-Zdroju znajduje się tzw. Żelazny Szlak Rowerowy, czyli specjalna trasa o długości 55 kilometrów. Trasa położona jest na terenie aż 5 gmin, a chodzi tu o Godów, Jastrzębie-Zdrój (oczywiście), Zebrzydowice a także Karvine i Petrovice u Karvine po czeskiej stronie. Co ciekawe, jest to trasa tematyczna, a jej motywem przewodnim jest kolej. Dawniej tereny te były połączone przez kolej, która w naprawdę znaczącym stopniu wpływała na lokalną gospodarkę i infrastrukturę.

Stary sprzęt kolejowy to coś, co trzeba zobaczyć w Jastrzębiu-Zdroju

Podczas przejazdu przez Żelazny Szlak Rowerowy zobaczymy dużo starego sprzętu kolejowego. Chudzi tutaj o lini kolejowe, jakie niegdyś autentycznie były w użytku. Ta część szlaku, która znajduje się na terenie Jastrzębia, zahacza o dolinę Szotkówki, w której warto się zatrzymać, gdyż miejsce to robi naprawdę imponujące wrażenie na głodnych przygód turystach. Warto w takich miejscach odsapnąć i pozwolić sobie na krótką refleksję dotyczącą tego, jak wiele w naszym życiu się zmienia. Dawniej w tym miejscu jeździły pociągi, a dzisiaj sami możemy postawić się w miejscu kierującego pojazdem. A to, że wcielamy się w role rowerzysty, a nie maszynisty, to kogo tak naprawdę obchodzi?