W kopalni Zofiówka przeprowadzono wizję lokalną

W kopalni Zofiówka przeprowadzono wizję lokalną

W kopalni Zofiówka, do której niedawno doszło do tragedii, odbyła się wizja lokalna. Ten szereg procedur ma na celu dotarcie do przyczyn zdarzenia, aby móc wyciągnąć wnioski na przyszłość. Niewykluczone, że trzeba będzie wskazać winnych zawału, a wtedy będą musieli oni ponieść konsekwencji. Oczywiście nikt takich akcji nie przeprowadza celowo. Jeśli faktycznie była to wina konkretnej osoby, to znaczy, że mamy do czynienia z zaniedbaniem.

Wizja lokalna w kopalni

Policjanci wybrali się do kopalni Zofiówka, w której doszło niedawno do zawalenia. Odbyło się również specjalne posiedzenie komisji, której zadaniem jest zbadać sprawę. Przypominamy, że przyczyną tragedii był wybuch metanu, co miało miejsce także w innej kopalni – Pniówek.

Zdarzenie, o którym mowa, miało miejsce 23 kwietnia (sobota). Gdy doszło do wypływu metanu na skutek silnej wstrząsu, życie straciło 10 pracowników. Dopiero po czterech dobach ratownikom udało się wydobyć ostatnią ofiarę na powietrze. Ofiary śmiertelne już pochowano, a wyjaśnianiem przyczyn tragedii zajmuje się prokuratura oraz Wyższy Urząd Górniczy.

Co się wydarzyło w Zofiówce?

W kopalni Zofiówka doszło do zdarzenia, które jest często przyczyną zawału w kopalni. Chodzi oczywiście o wybuch metanu, który potrafi pozbawić życia bardzo dużą część osób, znajdujących się w pobliży. W tym konkretnym przypadku zginęło aż dziesięciu. To nie tylko tragedia dla rodzic ofiar ale także wstrząsająca wiadomość w skali całego kraju.

Czym jest wizja lokalna?

Wizja lokalna to standardowa procedura, którą przeprowadza się w miejscu tragedii lub przestępstwa. Chodzi w niej o to, aby szczegółowo przyjrzeć się miejscu zdarzenia i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Konieczne jest również zrekonstruowanie wydarzeń, aby móc dojść do tego, co było przyczyną. Choć są to czynności rutynowe, to trzeba je wykonać bardzo skrupulatnie. W takich delikatnych sprawach bardzo łatwo coś pomylić, albo wyciągnąć błędne wnioski. A nie zapominajmy, że gdy chodzi  o śmierć osób, to nie można sprawy bagatelizować. W Zofiówce zginęło aż dziesięciu ludzi, więc sprawa jest bardzo poważna. Chociażby z samego szacunku dla pamięci ofiar, trzeba podejść do tego w sposób odpowiedni.