Strażacy z Jastrzębia-Zdroju ćwiczyli na terenie rozlewni gazu LPG

Strażacy z Jastrzębia-Zdroju ćwiczyli na terenie rozlewni gazu LPG

Strażacy z Jastrzębia-Zdroju ćwiczyli na wypadek awarii gazu

Strażacy z Jastrzębia-Zdroju ćwiczyli, aby być przygotowani na awarię w rozlewni gazu. Wiemy, że gaz LPG, jak wiele innych tego typu substancji, potrafi być naprawdę niebezpieczny. Potrzebujemy wykfalifikowanych strażaków, którzy w chwili kryzysu zajmą się zneutralizowaniem poważnego niebezpieczeństwa. W ćwiczeniach brali udział nie tylko profesjonaliści z PSP, ale także członkowie OSP. Do symulacji dołączyła także policja.

Miejmy nadzieję, że umiejętności, które Straż Pożarna ćwiczyła, nigdy nie będą potrzebne. Mimo to nigdy nie jesteśmy całkowicie przewidzieć wszystkich zdarzeń i taki incydent jak awaria w rozlewni może mieć miejsce. Wtedy nie ma czasu na długie analizowanie sytuacji, tylko trzeba działać. Działaniami tymi zajmuje się właśnie Straż Pożarna, która do pewnego stopnia działa już instynktownie. Tak jest zresztą ze wszystkimi służbami porządkowymi, jakie dbają o nasze dobro i bezpieczeństwo. Ważne jest dla nas, aby istniały i funkcjonowały jak najlepiej, ale wolelibyśmy nie musieć w ogóle korzystać z ich usług.

Co ćwiczyli strażacy?

Członkowie PSP i OSP ćwiczyli między innymi budowanie stanowiska, w którym przechowuje się zaopatrzenie wody. Innymi ważnymi czynnościami, które trzeba było przećwiczyć były chłodzenie płaszcza cysterny, budowanie linii wieżowe oraz tamy, której celem jest piętrzenie wody na cieku.

Głównym powodem zorganizowania tych ćwiczeń było ćwiczenie taktyki gaszenia pożaru, zapewnianie ciągłości wody, łączności radiowej i budowanie stanowisk. Jak widać jest tego naprawdę dużo, a podczas akcji trzeba znać wszystkie te techniki. Od dobrego przygotowania może zależeć skuteczność każdej akcji, gdyż w poważnych sytuacjach liczą się dosłownie sekundy.

Mieszkańcy mogli być zaskoczeni

Mieszkańcy mogli być lekko zdziwieni, kiedy zobaczyli akcję Straży Pożarnej przy ul. Energetyków. Tam mieści się rozlewnia gazu LPG, więc na pierwszy rzut oka mogło to wyglądać jak prawdziwa awaria. Na szczęście jednak były to tylko ćwiczenia, więc żaden z mieszkańców miasta nie miał prawdziwych powodów do obaw. Przyznać jednak możemy, że widok wozów strażackich oraz nieznane nam dotąd manewry mogą wyglądać groźnie.

Wielkie zasługi straży pożarnej

W jaki sposób strażacy przeprowadzają swoje skomplikowane akcje? Opiera się to wszystko w dużej mierze na wyuczonych ruchach, ale nie ma tu mowy o żadnym autopilocie. Przeprowadzenie skutecznej akcji wymaga dużego skupienia i wysiłku. Nie każdy jest w stanie wykonywać takie zajęcie, więc tym bardziej powinniśmy okazywać wdzięczność naszym strażakom, którzy nie raz okazują się niezbędną pomocą w chwili niebezpieczeństwa. Aby dostać się do straży pożarnej trzeba przejść konkretne testy sprawnościowe i udowodnić, że nadajemy się do tak wymagającej pracy.

Pamiętajmy, że ich zadaniem nie jest tylko gaszenie pożarów, ale wiele innych rodzajów interwencji. Zajmują się oni między innymi oczyszczaniem dróg po nawałnicach a także ratowaniem ludzi, którzy utknęli w pojeździe po wypadku. Ich pot i – sporadycznie – łzy nie idą na marne, gdyż to ich skuteczne akcje ratują życie i mienie.