Soczewki kontaktowe – sprawdź, czy ta metoda korekcji wzroku to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie

Soczewki kontaktowe – sprawdź, czy ta metoda korekcji wzroku to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie

Po stwierdzeniu wady wzroku wiele osób staje przed dylematem, co wybrać — okulary czy soczewki kontaktowe? Niektórzy z góry odrzucają soczewki w obawie, że ich użytkowanie jest zbyt skomplikowane, a wybór odpowiedniego modelu zajmuje zbyt dużo czasu. Nie warto jednak rezygnować z przetestowania soczewek, ponieważ są one niezwykle komfortowe i nie wymagają zmiany wizerunku. Dlatego koniecznie przeczytaj nasz artykuł, który pozwoli Ci zdecydować, czy soczewki kontaktowe będą odpowiednią metodą korekcji wzroku dla Ciebie.

Przy jakich wadach wzroku można stosować soczewki kontaktowe?

Ta metoda korekcji wad refrakcji sprawdzi się w większości wad, również tych bardziej zaawansowanych. Soczewki mogą nosić zarówno osoby mające krótkowzroczność, jak i te z dalekowzrocznością. W obu przypadkach stosuje się soczewki sferyczne. Soczewki mogą być noszone także przez astygmatyków – dla nich przeznaczone są soczewki toryczne. Jeżeli pojawiła się u ciebie starczowzroczność, również warto rozważyć stosowanie soczewek kontaktowych. Soczewki progresywne mogą zastąpić okulary do bliży, jak i dali, dzięki czemu nie potrzebujesz dodatkowej pary do czytania. Soczewki mogą być także stosowane w przypadku bardziej „niestandardowych” wad wzroku, jednak w tym przypadku często muszą być one wykonane na zamówienie.

W jakich przypadkach soczewki kontaktowe sprawdzą się lepiej niż okulary?

Przede wszystkim to świetne rozwiązanie dla osób, które nie czują się komfortowo, mając na sobie okulary. Dla niektórych dobrze dobrane oprawki będą dopełnieniem wizerunku, jednak osoby, które nie są przyzwyczajone do nieustannego noszenia tego typu akcesoriów, mogą nie czuć się w nich atrakcyjnie czy swobodnie. W takim wypadku soczewki będą znacznie lepszym pomysłem, ponieważ są praktycznie niezauważalne na oczach. Dobrze dobrane i właściwie zaaplikowane soczewki kontaktowe są też prawie niewyczuwalne, więc w ciągu dnia łatwo zapomnieć, że ma się je na sobie. Warto również wziąć pod uwagę noszenie soczewek, jeśli jest się osobą aktywną, często uprawiającą sport. Soczewki nie niosą za sobą ryzyka upadku i zniszczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku sportów kontaktowych i tych, o wysokiej aktywności fizycznej. Poza tym w okresie letnim nie musisz kupować specjalnych okularów korekcyjnych z przyciemnianymi szkłami, a zamiast tego możesz nosić dowolną parę okularów przeciwsłonecznych w połączeniu z soczewkami korekcyjnymi.

Czy aplikacja soczewek kontaktowych jest trudna?

Wiele osób zastanawia się, czy poradzi sobie z codziennym zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane i wystarczy trochę wprawy, by obie te czynności zajmowały zaledwie kilka minut dziennie. Trzeba jedynie pamiętać o właściwej technice oraz zachować higienę. Soczewki zawsze zakładamy czystymi i dokładnie osuszonymi dłońmi. Należy wyjąć soczewkę z pojemniczka i ułożyć ją na opuszce palca, tak by przyjęła kształt miseczki. Palcami drugiej ręki należy delikatnie rozchylić powieki. Podczas nakładania soczewki na powierzchnie oka najlepiej jest patrzeć w górę, by odruchowo nie zamykać powiek. Kiedy soczewka jest już na oku, wystarczy parę razy zamrugać, by odpowiednio się ułożyła. Prawidłowo założone soczewki powinny być niewyczuwalne i nie sprawiać wrażenia dyskomfortu. Zdejmowanie jest jeszcze prostsze. Soczewkę należy przeciągnąć opuszką palca do wewnętrznej strony oka, delikatnie złapać ją dwoma palcami i ściągnąć.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju są to soczewki. Najmniej wymagające będą szkła kontaktowe jednodniowe. Są produktem jednorazowym, więc nie wymagają  pielęgnacji. Po zdjęciu należy je po prostu wyrzucić. Bardziej wymagające będą soczewki o przedłużonym trybie noszenia, takie jak miesięczne. Po każdym zdjęciu należy je dokładnie oczyścić przy pomocy specjalnego płynu, a następnie umieścić w pojemniczku z preparatem pielęgnującym na co najmniej kilka godzin, by były higieniczne i gotowe do ponownego użycia rano. Po 30 dniach soczewki miesięczne należy wymienić na nową parę. Jednym z polecanych producentów takich szkieł kontaktowych jest Air Optix –  bezokularow.pl/soczewki-air-optix.