Pierwsze autobusy metropolitalne na Śląsku

Pierwsze autobusy metropolitalne na Śląsku

Pierwsze autobusy metropolitalne na Śląsku

Pierwsze autobusy metropolitalne już w krótce będą kursować na Górnym Śląsku. Już ósmego maja będzie można skorzystać z autobusów metropolitalnych. W tym dniu będzie do dyspozycji aż sześć linii. Pozostałe połączenie zostanie uruchomione w późniejszych okresach tego roku. Wspomniane linie autobusowe będą kursować prawie całą dobę, a w godzinach szczytu będą kursować ze zwiększoną częstotliwością.

Mimo że autobusy te mają swoją nową ciekawą nazwę, to dla mieszkańców nic się nie zmieni ze strony formalnej. Obowiązywać w nich będą zwyczajne bilety komunikacji miejskiej. Przejechanie między dwoma miastami będzie więc wymagało skasowania biletu „2 miasta lub 40 minut” albo skorzystanie z biletu okresowego. Nie ma więc żadnych udziwnień, a w ręcz przeciwnie – system ten może ułatwić życie mieszkańców. Zwłaszcza tych, którzy muszą poruszać się między miejscowościami ze względu na pracę lub szkołę.

Zarząd Gornośląsku-Zagłębiowskiej Metropolii o nowym rozwiązaniu

– Uruchomienie linii metropolitalnych to jedno z naszych działań, którego celem jest usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej do czasu budowy Kolei Metropolitalnej  – dowiadujemy się do Grzegorza Kwitka z zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zbudowanie linii autobusów metropolitalnych wiąże się z ważnymi przemyśleniami w kwestii transportu publicznego. Oczywistym jest, że najszybsze są pociągi, jeśli chodzi o czas przejazdu. Taki już los autobusów, że zawsze będą jechać nieco dłużej. Muszą przecież obsłużyć wiele przystanków po drodze oraz uczestniczyć w korkach ulicznych. Te dwie sprawy tak naprawdę się łączą ze sobą, gdyż często to właśnie autobusy korkują jezdnie, zatrzymując się na przystanku.

Kolei metropolitalna czy autobusy metropolitalne?

Dobrym rozwiązaniem jest też oczywiście zbudowanie kolei metropolitalnej i takie plany już są. Nawet podjęto już pewne działania, ale od GZM dowiadujemy się, że efekty tej kolei będą widoczne dopiero za kilka lat. A przecież trzeba myśleć też o tym, co tu i teraz. Dlatego uznano, że dopóki ta kolei się nie rozwinie, wprowadzenie specjalnych autobusów może być strzałem w dziesiątkę. Dlatego właśnie już w maju będziemy mogli sami przekonać się o efektach tej decyzji.

– Uruchamiane od 8 maja połączenia będą kursować pomiędzy 14 miastami i gminami GZM. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, których główną rolą będzie integracja obszarów Metropolii. W ostatnim z etapów uruchomione zostaną te linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze GZM – wyjaśnia szczegółowo Aleksander Sobota, z-ca dyrektora ZTM ds. przewozów