Nowy mural w Jastrzębiu-Zdroju

Nowy mural w Jastrzębiu-Zdroju

Niedługo w Jastrzębiu-Zdroju będziemy mogli zobaczyć nowy mural. Będzie on wynikiem współpracy polskich i czeskich artystów. Warto dodać, że częściowo sfinansują go władze miasta. Wkład ten wyniesie, aż 10%, co jest bardzo dobrą wiadomość. Oznacza to, że miasto angażuje się w lokalną sztukę i proces jej powstawania. Można powiedzieć, że w ten sposób Jastrzębie odwołuje się do tradycji, bo tak dawniej postępowały władze. Wynajmowały słynnych artystów, aby projektowali monumentalne dzieła. W tym wypadku mówimy oczywiście o częściowym sfinansowaniu a nie pełnym pokryciu kosztu, ale jednak trochę tego ducha zostało.

Murale w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębie-Zdrój nie jest miastem, które na każdym kroku miałoby murale. A mogłoby być, bo jest to naprawdę wyjątkowa sztuka. Miasta upiększane w ten sposób mogą się pochwalić swoją wysokiej jakości estetyką, robiącą wrażenie na mieszkańcach i przyjezdnych. Prawdą jest, że dobrze wykonane malowidło jest sztuką wysokiej jakości. Aby coś takiego stworzyć potrzeba nie tylko nakładów finansowych i sprzętu. Konieczne są niezwykłe umiejętności. Nie ma znaczenia, czy są one wynikiem talentu czy długich treningów. Najważniejsze jest to, że są i dzięki nim człowiek może tworzyć fantastyczne dzieła. Niektóre z nich powstają na płótnie, inne w drewnie a jeszcze inne na murach budynków.

Murale kiedyś i dziś

Dawniej sztuka ulicy była kojarzona z chuliganką. Dzisiaj ten stereotyp przemija i malowidła ścienne zyskują bardzo duże uznanie. Nie tylko wśród zwykłych mieszkańców, ale i wśród samorządów. To właśnie lokalne władze bardzo często finansują powstanie nowych murali po to, aby wspierać lokalną sztukę. Efekt zwykle robi dobre wrażenie, dlatego warto inwestować w to jak najwięcej. Tego rodzaju malowidła zdobią szpitale, przedszkola czy zwykłe budynki mieszkalne. Nie ma znaczenia, gdzie pojawi się działo. Jest to tak uniwersalna forma sztuki, że nadaje się do powstania praktycznie wszędzie. Nie ma znaczenia, czy mowa o publicznej placówce czy jakimkolwiek innym murze, znajdującym się w mieście. Jeśli zastanawiamy się, co mogłoby upiększyć naszą nudną szarą rzeczywistość, to odpowiedź jest jedna – mural.

Przeczytaj też o ciekawym projekcie muralu w Nysie.