Nowe hulajnogi elektryczne w Jastrzębiu-Zdroju

Nowe hulajnogi elektryczne w Jastrzębiu-Zdroju

W Jastrzębiu-Zdroju pojawiły się nowe hulajnogi elektryczne. Jest ich około 50 i pojawiły się z z inicjatywy prywatnego inwestora. Rozpoczął on swój własny system wypożyczania tych elektrycznych jednośladów. Korzystanie z nich będzie możliwe dzięki specjalnej aplikacji.

Hulajnogi elektryczne już od dawna nie są nowości i bardzo dobrze przyjęły się wśród mieszkańców. Pozwalają na bardzo sprawne przedostanie się z jednego miejsca do drugiego. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy jazda autem jest zbyt niedogodna.

Jakiś czas temu stały się one hitem w wielu polskich miastach. Wystarczy zobaczyć, jak bardzo mieszkańcy Nysy oczekiwali ich pojawienia się.

Przepisy drogowe a hulajnoga elektryczna

Jednam z najczęściej zadawanych pytań w kwestii hulajnóg jest to, czy można jeździć hulajnogą elektryczną po ulicy. Odpowiedź brzmi: tak, ale nie zawsze. Szczegółowa odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 33a ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Miejscem przeznaczonym do jazdy hulajnogą jest ścieżka rowerowa. Dopiero gdy jej brak, należy przenieść się na chodnik. Jeśli zaś chodzi o jezdnie, to możemy się po niej poruszać tylko wtedy, gdy ograniczenie prędkości nie przekracza 30km/h.

Nie staniemy się więc pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, które będzie pokonywał dowolne szosy. Mimo to w godzinach szczytu i tak dotrzemy do docelowego miejsca szybciej niż autobusem.

Warto też wspomnieć, że poruszanie się tym jednośladem nie wymaga żadnego specjalnego uprawnienia. To samo tyczy się osób nieletnich. Mogą poruszać się hulajnogą elektryczną bez względu na to, czy mają kartę rowerową. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy ona tylko roweru.

Czy to dobra pora na hulajnogi?

Czy aby na pewno to dobra pora na hulajnogi elektryczne? Nawet jeśli nigdy nie jeździliśmy takim cudeńkiem, to przecież możemy sobie wyobrazić, że jazda może być nieco nieprzyjemna podczas niskiej temperatury.

Jesień już w pełni, więc dni będą coraz zimniejsze. Dużo lepszym środkiem transportu jest więc teraz autobus lub samochód. Mimo to pojazdy te pojawiły się w mieście właśnie teraz. Nie będą się one cieszyć tak dużą popularnością, jak gdyby pojawiły się tu w środku lata.

Jeśli jednak droga, po której się poruszamy, jest sucha, to możemy pozwolić sobie na jazdę hulajnogą. Musimy tylko pamiętać o odpowiednim ubiorze, aby nie zmarznąć i się nie przeziębić.