Dzień recyklingu w Jastrzębiu-Zdroju

Dzień recyklingu w Jastrzębiu-Zdroju

Młodzieżowa Rada Miasta wpadła na świetny pomysł i zdecydowała się zorganizować Dzień Recyklingu. W jego ramach odbyły się eko-warsztaty, koncert Smolastego a także pokaz ubrań. Wszystkie te wydarzenia miały jeden wspólny punkt. Chodziło w nich o promowanie ekologicznego podejścia do życia, w którym dbamy o to, aby nasze odpady nie niszczyły planety. Jeśli da się połączyć edukację z dobrą zabawą, to w Jastrzębiu-Zdroju właśnie udało się to osiągnąć.

Dzień Recyklingu

Dzień Recyklingu przypadł na 18 marca, a Młodzieżowa Rada Miasta postanowiła, że mieszkańcy również powinni się tym zainteresować. Udało się w ten sposób uświadomić część osób, jak ważna dla planety jest ekologia. Promowano sposoby na wykorzystywanie przedmiotów ponownie zamiast wyrzucania ich do śmieci. Czy się udało? To już na pewno pokaże część, ale wydarzenie zorganizowano naprawdę ciekawie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się akcja wymiana ubrań. Każdy mógł przyjść z ubraniami, w których już nie chodzi i wymienić je na jakieś inne. Jest to świetny sposób, aby nie musieć wyrzucać starych ubrań oraz nie kupować nowych. Masowa produkcja ubrań w końcu jest bardzo kosztowna i wykorzystuje naprawdę wiele surowców. Jeśli więc możemy ograniczyć jako od strony konsumenckiej, to nie bójmy się korzystać z używanych ubrań.

Czym jest recykling?

Czym w ogóle jest ten recykling o którym się mówi? Wyrażenie to pochodzi od angielskiego słowa recycle, gdzie cycle oznacza obieg albo cykl. Jeśli więc wprowadzamy coś do tego obiegu ponownie, to dajemy temu czemuś nowe życie. I na tym właśnie polega recykling. Raz zużyte butelki czy inne produkty z tworzywa sztucznego można później przetworzyć, aby nadawały się do późnego użycia. Dzięki temu nie ma obawy, że plastikowa butelka, z której właśnie wypiliśmy colę trafi do oceanu albo ugrzęźnie w ziemi na sto lat. Dlatego jeśli już korzystamy z plastiku (a na pewno korzystamy, bo nie da się go dzisiaj uniknąć), to pamiętajmy o segregacji śmieci. Naszym przyjacielem jest tu żółty kontener. To do niego wrzucamy plastik i tworzywa sztuczne. W każdej wiacie śmietnikowej będzie się też znajdować niebieski pojemnik na makulaturę.