Aktualne trendy na rynku pracy w Jastrzębiu-Zdroju

Aktualne trendy na rynku pracy w Jastrzębiu-Zdroju

Jastrzębie-Zdrój jest miastem o silnych tradycjach górniczych, ale podobnie jak cały region, przechodzi od kilkunastu lat dynamiczną transformację. Rola przemysłu wydobywczego nadal jest duża, ale z roku na rok spada. Pojawia się zapotrzebowanie na inne zawody i inne kompetencje. Jakie profesje są w mieście najpopularniejsze a w jakich można dobrze zarobić?

Jak wygląda rynek pracy w Jastrzębiu-Zdroju?

 

Jastrzębie-Zdrój nadal zmaga się z bezrobociem wyższym niż średnia krajowa i wojewódzka. Podczas gdy w Polsce stopa bezrobocia wynosi 5% a na terenie woj. śląskiego 4,2%, to w Jastrzębiu-Zdroju jest to 5,9%. Różnica nie jest na tyle duża, aby można było mówić o braku pracy jako poważnym problemie regionu, jednak warto w tym kontekście dobrze przemyśleć swoje wybory zawodowe.

 

Fundamentem gospodarki miasta nadal pozostaje przemysł ciężki. Funkcjonują duże zakłady produkcyjne wytwarzające maszyny, tworzywa sztuczne, piece i instalacje grzewcze, meble oraz żywność. Kwitnie również handel. Ze względu na właściwości uzdrowiskowe, w Jastrzębiu-Zdroju istnieje rozbudowana struktura usług medycznych, rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Nieźle ma się branża HoReCa.

 

Praca Jastrzębie-Zdrój: jakie zawody są najpopularniejsze?

 

Najwięcej osób w Jastrzębiu-Zdroju wybiera pracę na produkcji oraz w handlu. Fakt ten nie jest zaskakujący: największymi pracodawcami w regionie są podmioty zajmujące się wydobyciem węgla kamiennego i innymi gałęziami przemysłu ciężkiego. Ponadto aż ¼ zarejestrowanych w mieście firm zajmuje się sprzedażą detaliczną lub hurtową – stąd też duże zainteresowanie tymi właśnie obszarami ze strony osób poszukujących pracy.

 

Sporo pracowników wybiera branżę budowlaną – od stawiania budynków po roboty wykończeniowe i remonty. Wynika to z rozwoju regionu, w którym rośnie zapotrzebowanie na nowe budownictwo, ale i z trendu związanego z termomodernizacją domów czy instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych, publicznych oraz firmowych.

 

Podczas gdy w kraju kluczowe znaczenie mają obecnie usługi, w Jastrzębiu-Zdroju nadal nie stanowią one podstawy gospodarki i zawody z nimi związane nie są wybierane aż tak często. To dla wielu dobra informacja – oznacza bowiem, że istnieje na lokalnym rynku luka do wypełnienia i nowi pracownicy będą mile widziani. Ciekawe oferty znajdziesz na GoWork.pl, gdzie dodatkowo masz możliwość zweryfikowania opinii o potencjalnym pracodawcy.

 

Opłacalna praca w Jastrzębiu-Zdroju: gdzie można dobrze zarobić?

 

Jastrzębski rynek pracy jest dosyć zrównoważony. Nie ma tutaj zawodów nadwyżkowych. To dobra wiadomość – oznacza bowiem, że w mieście znajdą pracę osoby z każdym wykształceniem. Ale która z profesji okaże się najbardziej opłacalna?

Chłonna jest przede wszystkim branża usług medycznych. Poszukujący zatrudnienia lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażyści, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, a także psycholodzy i psychoterapeuci, mogą liczyć na bardzo dobre warunki i wysokie zarobki.

 

Jak w całym kraju, brakuje również nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu. Najlepiej szukać pracy w jednostkach niepublicznych, w których zarobki mogą być znacznie wyższe, niż w szkołach publicznych.

 

Na naprawdę dobre zarobki w Jastrzębiu-Zdroju mogą liczyć przedstawiciele branży IT: programiści, projektanci baz danych, specjaliści ds. produktów cyfrowych. Duże cyfry na pasku zobaczą także księgowi oraz specjaliści ds. reklamy, marketingu i PR.