4600 mandatów za niezakrywanie ust i nosa

4600 mandatów za niezakrywanie ust i nosa

4600 mandatów za nienoszenie maseczki

4600 to przybliżona liczba mandatów, jakie wypisano ostatniej doby osobom, nie noszącym maseczek. Inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji przekazał mediom najnowsze informacje. Wykonano ponad 3,8 miliona kontroli, których celem było sprawdzenie, czy obywatele stosują się do ograniczeń. Podstawą prawną miała być ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. 290 tysięcy osób otrzymało pouczenia, a 67 tysięcy osób dostało wniosek o ukaranie do sądu. Policjanci sprawdzili ok. 8 tysięcy obiektów handlowych a także miejsca, gdzie organizuje się wesela. Kontroli nie uniknęły także dyskoteki.

Nie można się dziwić, że ludzie starają się obchodzić te obostrzenia. Przykładem mogą być lokale, które szukają sposobu, aby móc prowadzić swoją działalność. Niektóre restauracje czy kawiarnie zmieniają profil swojego działania i od teraz klienci stają się zawodowymi degustatorami. Nie przychodzą więc do kawiarni tylko do pracy, gdzie zgodnie z umową mają degustować dania. Jest to jeden z bardzo ciekawych sposobów na obejście tych przepisów i wydaje się skuteczny. Mimo to właściciele takich lokali ciągle się muszą mieć na baczności, gdyż kontrole policji i sanepidu nie należą do najrzadszych.

Pandemia COVID-19 – obostrzenia

W Polsce nadal obowiązują nas rygorystyczne przepisy, które skazują polską gospodarkę na bardzo ciężkie konsekwencje. Wciąż wiele osób nie może prowadzić swoich biznesów, a ich pracownicy zostali odcięci od źródła zarobków. Dla niektórych pocieszeniem może wydawać się tzw. tarcza, oferowana przez rząd. Mimo to musimy pamiętać, że pieniądze w gospodarce biorą się z obrotu a nie z drukarki. Dlatego prędzej czy później będziemy musieli odczuć bardzo negatywne skutki takich działań. Niektóre państwa radzą sobie lepiej od nas. Przykładem może być Izrael, gdzie już oficjalnie zdjęto m.in. nakaz noszenia maseczek na zewnątrz. Zniesienie obostrzeń związane jest z dużą liczbą zaszczepionych osób. Nasz narodowy program szczepień cały czas trwa, a obostrzenia wciąż są. Czy możemy liczyć, że już wkrótce wrócimy do normalności?