43. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego

43. rocznica Porozumienia Jastrzębskiego z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego

Upamiętniając 43 lata od podpisania historycznego Porozumienia Jastrzębskiego, Jastrzębie-Zdrój gościło premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie to obchodzone jest każdego roku, a jego stałą częścią jest składanie wieńców na Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego znajdującym się na placu przy kopalni Zofiówka.

Zgodnie z tradycją, rocznicowe uroczystości Porozumienia Jastrzębskiego mają swój początek w mszy świętej za Ojczyznę, którą odprawia się w kościele „na górce” – parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Po mszy delegacje udają się do pomnika usytuowanego w bliskim sąsiedztwie kościoła, który upamiętnia strajki górników z jastrzębskich kopalni z lat 80. tam składane są kwiaty.

Co roku, przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, na placu stojącym u stóp kopalni Zofiówka, odbywa się ceremonia składania kwiatów, a także wygłaszane są przemówienia. W tym roku, tej pięknej tradycji towarzyszył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas swojego wystąpienia docenił nieoceniony wkład górników z naszego miasta w obalenie komunizmu oraz przywrócenie Polsce suwerenności po 1989 roku. Nie zapomniał również skomentować bieżącej sytuacji w kraju.