Czeladź ma nowe ścieżki rowerowe i… rowery

Czeladź ma nowe ścieżki rowerowe i… rowery

Czeladź ma nowe ścieżki rowerowe

Czeladź nie różni się od innych miast pod względem zamiłowania do jednośladów. Bez względu na to, jaki rejon Polski i jakie miasto wybierzemy, zawsze znajdziemy wielu zapalonych rowerzystów. Gdy zapytamy ich, czy według nich w ich mieście jest za mało ścieżek rowerowych, większość osób odpowie twierdząco. Prawdopodobnie nigdy nie uda się wybudować tylu ścieżek rowerowych, żeby wszystkich zadowolić, ale jednak postępy warto czynić.

Kalendarzowa zimna już dawno za nami, choć z temperaturą bywa różnie. Możemy jednak spodziewać się, że ciepłe dni już tuż tuż i trzeba w końcu będzie zrzucić kurtki i czapki. Wreszcie będzie można spokojnie wskoczyć na rower i pedałować, ile sił w nogach. Jeszcze dwa lata temu w Czeladzi nie było w ogóle ścieżek rowerowych. Teraz jest ich aż 16 kilometrów (łącznie), co sprawi, że nadchodzący sezon rowerowy będzie wyjątkowy.

Inwestycje w Zagłębiu z myślą o rowerzystach

Wybudowanie ścieżek to nie wszystko. Konieczne było także usuwanie wszelkich usterek a także montowanie odpowiedniego oznakowania. Oczywiście mogą się też pojawić pewne niedociągnięcia. Dlatego MZGK prosi oto, aby zgłaszać wszystkie problemy, jakie się na takiej ścieżce napotka. Dzięki temu będzie można skutecznie i sprawnie poradzić sobie z tymi niedogodnościami. Aby to ułatwić, najlepiej podać precyzyjną lokalizację i zdjęcie. Burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec, wspomina, że zależy mu na tym, aby czeladzcy rowerzyści mogli jeździć w tak samo wysokich warunkach jak w innych częściach Polski i Europy.

Teraz dzięki ścieżkom rowerowym można przemierzyć całą Czeladź. Zaczynając od ul. Wojkowskiej a kończąc na Piaskach jesteśmy wstanie przejechać przez całe miasto. Dzięki temu rowerzyści mogą czuć się bezpiecznie, gdyż nie uczestniczył w ruchu drogowym bezpośrednio z kierowcami samochodów. Inwestycja ta ma więc pomóc w komforcie i bezpieczeństwie rowerzystów, ale nie tylko. Będzie ona mieć również wpływ na pieszych, którzy czasem muszą walczyć z rowerzystami o miejsce na chodniku. Kierowcy też będą się czuć bezpieczniej, wiedząc, że nie muszą obawiać się rozpędzonych rowerzystów.

Czeladź – rowery miejskie

Ścieżki rowerowe to nie wszystko, co miasto przygotowało dla mieszkańców. Mają oni teraz także do dyspozycji rowery miejskie, które działają od 1 kwietnia. Obecnie na terenie miasta można znaleźć aż 50 rowerów. Jak można z nich skorzystać? Najlepiej jest pobrać aplikację ze strony www.czeladzkirower.pl, na której znajdziemy też pełny regulamin i cennik.

Jednoślady te przeznaczone są do jazdy dla osób o wzroście między 150 a 195 cm oraz nieprzekraczających masy 120 kg. Kiedy już zarejestrujemy się na stronie internetowej i pobierzemy aplikacji, możemy bez problemu wypożyczać rowery. Chociaż aplikacja ułatwia korzystanie z tego systemu, to można też się obejść i bez niej. Jeśli chcemy wypożyczyć rower, możemy zapłacić za niego kartą płatniczą, płatnością Blink albo system Pay-by-Link. Warto wspomnieć też, że pierwsze 15 minut jazdy jest darmowe. Inną opcją jest wysłanie SMS pod numer +48 539 569 930 o treści „start” + numer roweru (np. „start 111111).

Jeden komentarz o “Czeladź ma nowe ścieżki rowerowe i… rowery

Comments are closed.