Koncesja dla TVN24. Czy będzie przedłużona?

Koncesja dla TVN24. Czy będzie przedłużona?

Koncesja dla TVN24. Czy będzie przedłużona?

Od roku toczy się procedura w związku z przedłużeniem koncesji dla stacji TVN24. Przypominamy, że skończy się ona we wrześniu tego, a wciąż nie ma decyzji co do jej przedłużenia. Dlaczego Discovery tak się ociąga? Chodzi o to, że wciąż nie ma pewności, czy fuzja Discovery z Warner Media jest zgodna z polskim prawem.

– KRRiT spytała TVN Grupę Discovery o zapowiadaną fuzję Warner Media z Discovery. Rada obawia się, że naruszone zostanie polskie prawo – czytaliśmy niedawno na portalu wirtualnemedia.pl.

Ze względu na to, że TVN należy do Amerykanów, w sytuacji zainterweniowała ambasada USA. 16 czerwca chargé d’affaires ambasady Bix Aliu miał się spotkać z Witoldem Kołodziejskim, przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Niestety jednak spotkanie to się nie odbyło.

Amerykańska ambasada broni TVN24

Do spotkania nie doszło, gdyż Aliu odrzucił warunki, które przedstawiła mu KRRiT. Chodziło o to, że spotkanie takie ma zostać w pełni zarejestrowane. Amerykanie odrzucili te warunki i dlatego do spotkania nie doszło. Kołodziejski odpowiadał, że może się zgodzić na nierejestrowane spotkanie, ale tylko jeśli nie będzie na nim tematu koncesji dla TVN24. Jest to dosyć sprytne posunięcie, gdyż jest to przecież główny powód propozycji takiego spotkania.

Aliu skierował pismo do Kołodziejskiego, przypominając mu o „przyjaźni polsko-amerykańskiej”, oraz powiedział, że jeszcze nigdy nikt mu nie stawiał takich warunków.

– Ambasada dostrzega ważną rolę pluralizmu medialnego, który istnieje w Polsce, i oczekuje na kolejne informacje o tym, jak KRRiT wspiera ten pluralizm – tłumaczy ambasada w piśmie, które opublikowała „Rzeczpospolita”.

Jak jest związek między sprawą koncesji a polską polityką?

Czy możliwe jest, aby w sprawie chodziło o coś więcej? Przypominamy, że KRRiT jest organem państwowym, a obecnie u władzy jest Prawo i Sprawiedliwość. Telewizja TVN nigdy nie żyła w dobrych relacją z tą partią, gdyż promowała ona politykę jej największego rywala czyli Platformy Obywatelskiej. TVN24 jest obecnie dla Platformy tym czym TVP info dla PiS-u. Jeśli więc TVN24 nie będzie mogło kontynuować swojej działalności, to PO straci swoje główne źródło informacji. Komu uda się zatriumfować w tym sporze?