Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju

Bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkańców Jastrzębia-Zdroju

W Jastrzębiu-Zdroju od lat realizowane są różnorodne inicjatywy zdrowotne, mające na celu poprawę stanu zdrowia mieszkańców. Miasto oferuje szeroki wachlarz bezpłatnych badań profilaktycznych, z których skorzystać mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni w określonych grupach wiekowych.

Skierowane działania dla mieszkanek Jastrzębia-Zdroju

Kobiety z Jastrzębia-Zdroju mają możliwość uczestnictwa w programach badań profilaktycznych, które koncentrują się na wczesnym wykrywaniu raka piersi. Badania mammograficzne oraz USG piersi są dostępne dla pań w wieku od 35 do 44 lat oraz po ukończeniu 75. roku życia. Dla kobiet w wieku 45–74 lata, badania te są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Programy dla seniorów

Osoby powyżej 60. roku życia mogą skorzystać z programu „ZDROWY SENIOR”, którego celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. Obejmuje on badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów, takich jak rak prostaty czy czerniak, a także chorób układu krążenia i oddechowego.

Wsparcie rządowe i ministerialne

W ramach wsparcia z Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, mieszkańcy mogą uczestniczyć w dodatkowych programach profilaktycznych. Większość z tych programów nie wymaga skierowania, a jedynie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i spełnienia kryterium wiekowego.

Inicjatywa „Moje Zdrowie”

Program „Moje Zdrowie” skupia się na profilaktyce chorób cywilizacyjnych wśród dorosłych Polaków. Działa na rzecz wczesnego wykrywania cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, zaburzeń pracy tarczycy i wielu innych dolegliwości. Regularne bilanse zdrowotne są dostępne dla osób w wieku 20-49 lat raz na pięć lat, a dla osób powyżej 49. roku życia raz na trzy lata.

Profilaktyka nowotworowa

Programy profilaktyki nowotworowej oferują m.in. cytologię dla kobiet w wieku 25–64 lat oraz mammografię dla kobiet w wieku 45–74 lat. Kolonoskopia jest dostępna dla osób w wieku 50–65 lat lub młodszych, jeśli w rodzinie występowały przypadki nowotworu jelita grubego.

Choroby układu krążenia i gruźlica

Programy skierowane do osób w wieku 35, 40, 45, 50 oraz 55 lat umożliwiają ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego poprzez badania krwi. Profilaktyka gruźlicy jest dostępna dla dorosłych, którzy nie mieli badania RTG klatki piersiowej w ostatnich dwóch latach lub mieli kontakt z osobami chorymi.

Szczepienia dla dzieci i młodzieży

W Polsce funkcjonuje program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat. Szczepienia te są kluczowe w profilaktyce nowotworów, zwłaszcza raka szyjki macicy, i są najskuteczniejsze przed rozpoczęciem życia seksualnego.

Szczegółowe informacje na temat dostępnych programów profilaktycznych można uzyskać w Wydziale Polityki Społecznej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Źródło: Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój